Рішення щодо участі в клінічному дослідженні має прийматися суто на ваш власний розсуд. Причин для участі досить багато, і кожна має свої переваги. Проте ви маєте обов’язково порадитися зі своїм лікарем, перш ніж починати процес реєстрації.
Зазвичай участь у будь-яких клінічних випробуваннях є безкоштовною. Насправді, у багатьох (але не всіх) дослідженнях навіть передбачено відшкодування транспортних коштів і деяка грошова винагорода за витрачений час.
Перед підписанням форми інформованої згоди потенційним учасникам докладно розповідають про ризики й користь, пов’язані з участю в дослідженні. Дозвіл на проведення дослідження не буде надано, якщо Комітет з етики дійде висновку, що ризики перевищують потенційну користь. Кожна фаза процесу проходить під пильним контролем лікаря-дослідника та всіх залучених сторін, а звіти про всі заходи в рамках дослідження надаються Комітету з етики.
Перед підписанням форми інформованої згоди потенційним учасникам докладно розповідають про ризики й користь, пов’язані з участю в дослідженні. Для вирішення пов’язаних із дослідженням питань створюється Експертна рада організації (ЕРО), яка забезпечує захист прав і здоров’я пацієнтів. Жодне клінічне дослідження не може проводитися без попередньої перевірки й затвердження Комітетом з етики. Обов’язками Комітету є:

  • перевірка протоколу клінічного дослідження за такими критеріями, як доцільність, співвідношення ризику й користі та етичні норми;
  • перевірка кожної внесеної до протоколу зміни;
  • контроль самопочуття учасників дослідження.

Форма інформованої згоди є обов’язковим документом у процедурі клінічних випробувань, в якому учаснику стисло пояснюється суть дослідження. Кандидатам, що відповідають критеріям, докладно роз’яснюють кожен аспект їхньої участі, доки не буде досягнуто повне розуміння. Дослідження починається лише після того, як форму інформованої згоди буде розглянуто й затверджено ЕРО. Навіть після цього ви не несете жодних зобов’язань і можете повсякчас припинити участь у дослідженні з власного бажання.
Після того як ви повідомите компанію Panoply про бажання взяти участь, представник компанії проведе скринінгове обстеження й розпитає про анамнез захворювання та ваше самопочуття. Вам розкажуть про всі можливі ризики й побічні ефекти, які можуть виникнути в ході дослідження, а також про його параметри. Потім буде проведено медичний огляд. Він зазвичай складається з вимірювання зросту й ваги, запису електрокардіограми (проста процедура, під час якої вимірюється електрична активність серцевих скорочень), аналізів крові та сечі та інших аналізів відповідно до мети дослідження. Якщо вашу кандидатуру буде схвалено, представник компанії зв’яжеться з вами, щоб погодити наступні дії. Форма інформованої згоди має бути підписана до початку дослідження. Результати скринінгового обстеження будуть видані вам на руки незалежно від того, відповідаєте ви критеріям включення чи ні. У деяких випадках вас можуть попросити залишатися в лікарні протягом усього терміну дослідження. Догляд за вами в цей час буде здійснювати персонал дослідження. Це можуть бути лікарі різних спеціальностей, медсестри, соціальні працівники й інші медичні фахівці. Можливо, вас попросять виконувати певні завдання або утриматися від деяких звичних дій, якщо це передбачено планом конкретного дослідження. Може статися, що замість справжнього лікарського препарату вам буде призначено плацебо. Вам мають заздалегідь роз’яснити правила вашого дослідження. Спостереження за станом вашого здоров’я будуть вестися протягом всього періоду дослідження, а також після його завершення, якщо це передбачено планом.
Під час обговорення клінічних досліджень часто постає таке питання: чи має право учасник на власний розсуд із будь-якої причини покинути дослідження? Відповідь проста – так. Хоча для успішного завершення наукового дослідження важливо пройти всі етапи від початку до кінця, учасники мають пам’ятати про своє право в будь-який момент припинити участь у ньому, не чекаючи завершення.
Коли дослідження буде завершено, науковці проведуть аналіз даних, аби з’ясувати, чи є потенційна методика лікування безпечною й ефективною. Ваш координатор дослідження розповість, як стежити за результатами. Якщо потенційна методика буде визнана ефективною, дослідники подадуть отримані дані на затвердження. У деяких випадках учасники можуть продовжити прийом потенційних досліджуваних препаратів навіть після завершення дослідження. Якщо метою було вивчення альтернативного застосування відомого схваленого препарату, лікар може приписати його для використання за незареєстрованним призначенням, і ви зможете вживати його й надалі. Однак якщо препарат ще не зареєстрований, ви не зможете вживати його після дослідження, доки його не буде затверджено контролюючими органами. Ваш лікар-дослідник і члени дослідницької групи обговорять із вами можливості подальшого лікування.
Незалежно від того, чи є ви цілком здоровою людиною, що добровільно долучилася з дослідницькою метою, чи маєте захворювання, що вивчається в клінічному дослідженні, підтримувати зв’язок зі своїм лікарем є життєво необхідно. Ось кілька причин для цього.

  • Ваш анамнез. Дослідники ставлять запитання й ретельно вивчають стан здоров’я добровольців, аби виявити фактори, несумісні з умовами проведення дослідження. Але ваш лікар краще знається на ваших медичних проблемах, може надати цінну інформацію й поділитися власними спостереженнями, що є дуже важливим для дослідження.
  • Медична допомога у випадках, не пов’язаних із дослідженням. Хоча під час клінічних досліджень проводиться лікування не тільки основного захворювання, а й супутніх розладів, однак при цьому не передбачено надання медичних послуг із приводу інших наявних у вас хвороб.
  • Уникнення несумісності. Ваш лікар може простежити за тим, щоб терапія, передбачена в клінічному дослідженні, не перешкоджала іншим методам лікування й дії раніше призначених препаратів. Лікар має допомогти вам підготувати докладну розповідь про ваш анамнез для відбіркової перевірки.

Натисніть тут, аби переглянути перелік усіх поточних досліджень, що проводяться у вашому регіоні. Знайдіть дослідження, присвячене захворюванню, яке турбує вас чи когось із ваших близьких, (АБО перегляньте не пов’язані із захворюваннями дослідження, для яких потрібні здорові добровольці) й перейдіть за посиланням. Воно приведе вас на сторінку із заявкою, яку треба заповнити онлайн. Заповніть усі пункти, дотримуючись простих інструкцій. Щоб подати заявку особисто, натисніть тут і дізнайтеся, де розташовані найближчі до вас дослідницькі центри.

 

Бажаєте взяти участь у клінічному дослідженні?

Бажаєте, щоб із вами зв’язалися з приводу участі? Запрошуємо приєднатися до мільйонів людей, що вже зареєструвалися й готові стати добровольцями. Це швидко, безкоштовно й жодним чином не зобов’язує вас неодмінно брати участь у клінічному дослідженні, навіть якщо ви відповідаєте вимогам.
 

 

ЯК ІЗ НАМИ ЗВ’ЯЗАТИСЯ

АДРЕСА
GRANTA PARK, GREAT ABINGTON
CAMBRIDGE CB21 6GQ
АДРЕСА ЕЛ. ПОШТИ